Strona używa plików cookies w celach wymienionych w polityce prywatności.
Ustawienia dotyczące cookies możesz zmienić w konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.
Rozumiem

Jak dobrze zaprojektować szafę?

Szafy wnękowe Komandor robione na zamówienie to najwyższy stopień wcielenia meblarskiej funkcjonalności. Indywidualne dopasowanie to potrzeb Klienta i mnogość opcji wyposażania wnęki sprawiają, że szafy Komandor sprawdzą się doskonale w każdym pomieszczeniu, niezależnie od jego stylu i metrażu. Aby w pełni wykorzystać możliwości, które oferują produkty Komandor, należy jednak dobrze zaplanować wyposażanie szafy i mieć na uwadze kilka poniższych wskazówek naszych doradców.

 1. Warto pamiętać, że drzwi suwane zajmują ok. 10 cm głębokości szafy, ale po otwarciu nie zajmują przestrzeni pokoju jak drzwi otwierane w klasyczny sposób.
 2. Radzimy, by szerokość drzwi mieściła się w przedziale 60 cm – 120 cm i pokrywała się wewnętrznymi modułami - ułatwi to dostęp do wnętrza szafy. 
 3. Z naszych doświadczeń wynika, że optymalna głębokość wnętrza szafy ubraniowej to 50 – 55 cm. Taka odległość pozwala zapobiec sytuacji, w której drzwi przesuwne ocierają o ubrania znajdujące na wieszakach.
 4. Choć nie wszyscy Klienci zdają sobie z tego sprawę, szafa może być zbudowana z jedną lub dwoma ścianami bocznymi. Wystarczy, że we wnęce zostaną zainstalowane listwy domkowe (przymyki) o szer. 9,5 cm.
 5. Większa liczba akcesoriów podnosi komfort osób korzystających z szafy oraz zwiększa jej funkcjonalność. Spośród wielu dodatków: wieszaków, koszy drucianych, koszy na bieliznę, wieszaków na krawaty, półek na buty, stojaków na buty, uchwytów na sprzęt AGD czy pantografu należy wybrać dokładnie te wypełnienia, z których będą korzystać użytkownicy.

Dokonując wyboru warto pamiętać, że:

 • optymalna wysokość zawieszenia drążka na poszczególne części garderoby to:
  – 1,7 m – długie suknie i płaszcze,
  – 1,2 m – spódnice, marynarki, kurtki,
  – 1 m – koszule, spodnie, podkoszulki.
 • Długość drążków ubraniowych nie może przekraczać 120 cm, by nie ugięły się one pod ciężarem ubrań.
 • Rekomendowana szerokość segmentu na deskę do prasowania oraz odkurzacz to 25 – 40 cm.
 • Odstępy półek na buty są zależne od typów przechowywanego obuwia. W naszych realizacjach najczęściej sprawdzają się: wysokość 45 - 17 cm, długość ok. 30 cm., a szerokość ok. 25 cm. 
 • Z kolei odstępy pomiędzy półkami na ubrania powinny mieć 25 cm – 38 cm. Ten duży przedział wynika z wysokości, na której w szafie będą zainstalowane półki. Te montowane na wysokości wzroku mogą mieć mniejszy rozstaw niż te ulokowane na dole lub górze.
 • Szuflady powinny mieć do 80 cm szerokości, a ich wysokość powinna mieścić się w zakresie 10 - 25 cm.